Skedar silver fiolskaft
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKEDAR, 7 st., silver, 17/1800-tal, fiolskaft, bland annat Peter Julin (1737-1780), Köping 1766, Isac Sauer (1750-1773), Stockholm 1756, Lars Hackzell (1737-1773), Strängnäs 1763, Nils Törnberg (1786-1820), Linköping 1800, längd ca 20-21 cm, vikt ca 332 g
Graverade, stötskador, en sked defekt
532247
2018-04-02