Skedar silver fiolskaft

Skedar silver fiolskaft
Skedar silver fiolskaft
Skedar silver fiolskaft
Skedar silver fiolskaft
Skedar silver fiolskaft
Skedar silver fiolskaft
Skedar silver fiolskaft
Skedar silver fiolskaft
Skedar silver fiolskaft
Skedar silver fiolskaft
Skedar silver fiolskaft
Skedar silver fiolskaft
Skedar silver fiolskaft
Skedar silver fiolskaft

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SKEDAR, 7 st., silver, 17/1800-tal, fiolskaft, bland annat Peter Julin (1737-1780), Köping 1766, Isac Sauer (1750-1773), Stockholm 1756, Lars Hackzell (1737-1773), Strängnäs 1763, Nils Törnberg (1786-1820), Linköping 1800, längd ca 20-21 cm, vikt ca 332 g

Graverade, stötskador, en sked defekt

532247

2018-04-02