Grand Tour - Brevpress

Grand Tour - Brevpress
Grand Tour - Brevpress
Grand Tour - Brevpress
Grand Tour - Brevpress
Grand Tour - Brevpress
Grand Tour - Brevpress
Grand Tour - Brevpress
Grand Tour - Brevpress
Grand Tour - Brevpress
Grand Tour - Brevpress
Grand Tour - Brevpress
Grand Tour - Brevpress
Grand Tour - Brevpress
Grand Tour - Brevpress
Grand Tour - Brevpress
Grand Tour - Brevpress

Klubbat för:

11 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

BREVPRESS, Hermes knyter sandaler, (1800-talets första hälft), mörkpatinerad och delvis brännförgylld brons samt fundament i vit marmor, kulfötterna är av yngre datum, höjd ca 20, samt 17 x 10 cm

Brevpressens figur är utförd efter en romersk förlaga och är som sentida efterbildning mycket sällsynt

Åldersrelaterat slitage

532280

2018-04-12