Grand Tour - Brevpress
Klubbat för:
11 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BREVPRESS, Hermes knyter sandaler, (1800-talets första hälft), mörkpatinerad och delvis brännförgylld brons samt fundament i vit marmor, kulfötterna är av yngre datum, höjd ca 20, samt 17 x 10 cm
Brevpressens figur är utförd efter en romersk förlaga och är som sentida efterbildning mycket sällsynt
Åldersrelaterat slitage
532280
2018-04-12