Grand Tour - Termometrar
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TERMOMETRAR, 3 dlr, (1800-talets andra hälft), Kleopatras nål samt termometer med egyptiserande dekor, brons samt socklar i svart kalksten samt serpentin, höjd mellan ca 18-20 cm
Den egyptiserande termomtern med trasigt glasrör, åldersrelaterat slitage
532446
2018-04-12