Grand Tour - Termometrar

Grand Tour - Termometrar
Grand Tour - Termometrar
Grand Tour - Termometrar
Grand Tour - Termometrar
Grand Tour - Termometrar
Grand Tour - Termometrar
Grand Tour - Termometrar
Grand Tour - Termometrar

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

TERMOMETRAR, 3 dlr, (1800-talets andra hälft), Kleopatras nål samt termometer med egyptiserande dekor, brons samt socklar i svart kalksten samt serpentin, höjd mellan ca 18-20 cm

Den egyptiserande termomtern med trasigt glasrör, åldersrelaterat slitage

532446

2018-04-12