Spisomfattning sannolikt 1800-tal

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SPISOMFATTNING, 4 delar, sannolikt 1800-tal, huggen sandsten, längd 104, 104, 106 & 108,5 cm
PROVENIENS: Ekolsunds slott, Husby-Sjutolfts socken, Uppsala län, införskaffad av arkitekten Vilhelm Bryde i samband med restaureringen av södra slottet åren 1928-1930 på uppdrag av direktör Carl Kempe. Omfattningen kom aldrig till användning och förvarades på Ekolsund fram till 2001

Slitage, ställvisa avslag/nagg, en del med mindre spricka

532617

2018-04-04