Pablo Picasso, Les Dames de Mougins
Klubbat för:
30 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
PABLO PICASSO (1881-1973): Hélène Parmelin, Les Dames de Mougins, Éditions Cercle d´Art, Paris, 1964, 92/150 i brunt läder- och tygklädd box, och inramad originaletsning, signerad Picasso, I. 11,2x23,5 cm
LITTERATUR
Goeppert/Cramer 127
Bloch 1131
Bloch bok 120
Picasso´s ateljé vid Notre-Dame-de-Vie nära Mougins, Côte d´Azur i Frankrike, här levde och verkade han från 1961 till sin död 1973, ålder 91.
ebba.de.faire@auktionsverket.se
Etsningen något blekt, boxen något skadad
532625
2018-06-18