Silver dosor

Silver dosor
Silver dosor
Silver dosor
Silver dosor
Silver dosor
Silver dosor
Silver dosor
Silver dosor
Silver dosor
Silver dosor
Silver dosor
Silver dosor
Silver dosor
Silver dosor

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

DOSOR, 8 st, silver, inklusive bl at: 1 dosa med niello arbete föreställande militärmotiv med otydliga ryska stämplar, 1 dosa med bladrik niello arbete med kontroll stämpel av Ivan Sergeyevich Lebedkin, Moscow, Ryssland, (verksam 1898-1914), 1 dosa, Prag, Österrikisk-ungerska monarkin, 1862, 1 dosa, Prag, Österrikisk-ungerska monarkin, 186*, 1 dosa med repoussé dekor och tyska kontrollstämplar, längd ca 4.2-8.5 cm, totalvikt ca 474 g

Slitage, ställvis anlöpning, ställvis förlust av niello arbete, några mindre repor och bucklor

532806

2018-04-08