Silver dosor

Silver dosor
Silver dosor
Silver dosor
Silver dosor
Silver dosor
Silver dosor
Silver dosor
Silver dosor
Silver dosor
Silver dosor
Silver dosor
Silver dosor

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

DOSOR, 8 st, silver, inklusive bl at: 1 dosa av cowrieskal, Eric Björkman, Eskilstuna, 1841, 1 dosa av Carl Bertil Wildt, Mariefred, 1802, 1 dosa av Alexander Magnus Lundström, Visby, 1821, 1 dosa av Bengt Walquist, Jönköping, (verksam 1811-1829), 1 luktdosa, stämplad ´CN´, möjligtvis för Carl Neuendorff (verksam 1837-1889) samt 1 dosa/hänge i form av en fiske, ledad, längd ca 3.3-8.5 cm, totalvikt ca 403 g

Slitage, mindre repor och bucklor, några med inskriptioner eller monogram, ställvis anlöpning

532809

2018-04-08