Heidenstam illustrerad av Wrangel
Klubbat för:
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HEIDENSTAM ILLUSTRERAD AV WRANGEL. HEIDENSTAM, VERNER VON. Dikter. Med raderingar av Jurgen Wrangel. Stockholm, Albert Bonnier, 1927.
4:o. 295 x 240 mm. 86, (1, 1 blank, 1) s. 23 etsningar. Tegelrött skinnband med sparsamt guldornerad rygg med fem upphöjda bind, pärmarna med förgyllda ramverk, den främre med blindpressat motiv, övre guldsnitt, i övrigt endast putsad. främre omslaget medbundet (Nordiska Bokhandelns bobbinderi). Lätt offsetting från gravyrerna.
Tryckt i 124 numrerade exemplar, varav detta är N:r 83.
Ur Hugo Wistrands (1933-2014) bibliotek.
Se text!
532830
2018-04-05