Bruno Liljefors tillskriven

Bruno Liljefors tillskriven
Bruno Liljefors tillskriven
Bruno Liljefors tillskriven
Bruno Liljefors tillskriven

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

BRUNO LILJEFORS (tillskriven, 1860-1939): Skiss - markväxter, osignerad, olja på träpannå, Wilh.Becker, 29x22,5 cm

PROVENIENS:
Enligt uppgift äkthetsförklarad av Allan Ellenius (1927-2008). Ellenius var en svensk konsthistoriker, professor emeritus (Uppsala Universitet) och målare. Han utgav ett flertal skrifter om konst samt boken om Bruno Liljefors, förlag Nationalmuseum 2006.

Oramad, smärre spricka

532923

2018-04-09