Prakturna flintgods

Prakturna flintgods
Prakturna flintgods
Prakturna flintgods
Prakturna flintgods
Prakturna flintgods
Prakturna flintgods
Prakturna flintgods
Prakturna flintgods
Prakturna flintgods
Prakturna flintgods
Prakturna flintgods
Prakturna flintgods
Prakturna flintgods
Prakturna flintgods

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

PRAKTURNA, flintgods, troligen Marieberg, 1780-tal, gustaviansk, med uppsvängda hänklar, dekor i relief av bladgirland samt utsparad oval medaljong med kurtiserande par, på kvadratisk fotplatta med svart glasyr, höjd ca 37 cm

Lock saknas, lagningar, delvis senare bronsering, invändig montering, nagg

532925

2018-04-05