Prakturna flintgods
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PRAKTURNA, flintgods, troligen Marieberg, 1780-tal, gustaviansk, med uppsvängda hänklar, dekor i relief av bladgirland samt utsparad oval medaljong med kurtiserande par, på kvadratisk fotplatta med svart glasyr, höjd ca 37 cm
Lock saknas, lagningar, delvis senare bronsering, invändig montering, nagg
532925
2018-04-05