Bruno Liljefors tillskriven

Bruno Liljefors tillskriven
Bruno Liljefors tillskriven
Bruno Liljefors tillskriven
Bruno Liljefors tillskriven

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

5 000 SEK

BRUNO LILJEFORS (tillskriven, 1860-1939): Skiss - rovfågel, osignerad, olja på träpannå, Wilh.Becker, 29x20 cm,

PROVENIENS:
Enligt uppgift äkthetsförklarad av Allan Ellenius (1927-2008). Ellenius var en svensk konsthistoriker, professor emeritus (Uppsala Universitet) och målare. Han utgav ett flertal skrifter om konst samt boken om Bruno Liljefors, förlag Nationalmuseum 2006.

Oramad, ytmärken

532927

2018-04-09