Bestick silver 17/1800-tal
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKEDAR, 21 dlr, silver, mestadels 17/800-tal, bestående av: 6 servingskedar, inklusive bl at, 1 fiolskaft modell av Lars Boye, Stockholm, 1766, 1 av Hans Georg Hillström, Stockholm, 1811, 1 av Magnus Lönberg, Stockholm, 1813, 1 av Hans Lyberg, Borås, 1831, längd 21.5-23 cm, 6 efterrättskedar, greque modell, varav 4, Swenson & Luhr, 1895 samt 2 ,C G Hallberg, 1919, längd ca 14.5-15 cm, 8 teskedar, gammal fransk modell, 1850/60-tal, längd ca 14 cm samt 1 mockaskedar, längd ca 11.5 cm, totalvikt ca 593 g
Slitage, några sprickor, ställvis anlöpning, några med monogramm och inskriptioner
532944
2018-04-08