Bruno Liljefors Mauritz Widforss jakt och hundar

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BRUNO LILJEFORS, brev mm ställda till Bruno Liljefors, ej signerade, bla MAURITZ WIDFORSS Krut-& Jaktredskapshandel Stockholm, 1900-talets första del, 30 st räkningar + 1 kuvert ställda till Bruno Liljefors, samt "AB Svenska Vapen och Ammunitionsfabriken 1 st, AB Carl Liljefors Krut-och Sporthandel 1 st, Husqvarna Vapenfabriks Aktiebolag 1 st, Debetsedel å krigskonjukturskatt år 1920 1 st, 3 st checkar/bidrag till Svenska Pansarbåtsföreningen.

Förslag till stadgar för Allmäna Svenska Naturskyddsföreningen, Anmälningsblankett Svenska Gordonsetterklubbens utst. i Sala 1910 samt i Stockholm 1911, Medlemskort Sv Settlerklubben, Bestämmelsen för Svenska Gordonsetterklubbens 4:e hundutställning i Stockholm 1911 (2 st) och 2 st sammanträdeskort 1911 samt brev med kuvert, Svenska Pointerklubben Stockholm, Brev från Finska Kennelklubben 1910, Räkning från Veterinärsinstitutet 1909, Brev från Djurvännernas Tidning, 1911 mm
Skrifter: Norges Fugle, Auszug aus den Monatsheften 1908, Om Fågelförstörelsen i världen James Buckland 1910

Fläckar, skador

532950

2018-04-09