Smycken med fasettslipade granater

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 500 SEK

COLLIER, BROSCH, KRAVATTNÅL, ÖRHÄNGEN, 1 par, samt RING med fasettslipade granater, mestadels förgyllt silver, collier med svensk importstämpel för silver, brosch, blomsterformad, kravattnål med blomsterformat dekor, örhängen, 1 par, med blomsterformade dekor, ring, 14k och förgyllt silver, med blomsterformad dekor, ringstorlek 17.5, collierslängd ca 41 cm, broschensdiameter ca 3.8 cm, kravattnålenshöjd ca 6.5 cm, örhängensdiameter, ca 1.5 cm,

Collier med lagning till baksidan av vå av länkar, lim på en sten, broschen med senare nålen, troligen omgjorts av ett annat smycke, örhängen med senare pluppar, ring omgjorts av två andra smycken med lagningar till baksidan, slitage, mindre repor, ställvis anlöpning

532953

2018-04-11