Grand Tour - Skarabé

Grand Tour - Skarabé
Grand Tour - Skarabé
Grand Tour - Skarabé
Grand Tour - Skarabé
Grand Tour - Skarabé
Grand Tour - Skarabé
Grand Tour - Skarabé
Grand Tour - Skarabé
Grand Tour - Skarabé
Grand Tour - Skarabé
Grand Tour - Skarabé
Grand Tour - Skarabé

Klubbat för:

9 400 SEK

Utropspris

15 000 SEK

SKARABÉ, Egypten, Nya riket, 2:dra perioden, 19:e-21:a dynastin, (ca 1295-946 f Kr) undersidan med djupgraverat namn för Guden Amon Ra, vänt baklänges i besvärjelsesyfte, grönglaserad steatit, genomborrad, längd ca 1,4 cm

Det medföljer ett dokument med avritning och analys av hieroglyfernas innehåll utfört av den svenske professsorn i egyptologi vid Uppsala universitet, Torgny Säve-Söderbergh (1914-1998), dokumentat är daterat Uppsala, 21/1-1949

Proveniens: Skarabén är hemförd av en medlem av adliga ätten Bogeman, med största sannolikhet Carl Johan Bogeman (1750-1831) under en resa till Italien, Grekland och Egypten 1818-19, I mitten av 1900-talet befann sig skarabén i ingenjör Ellis Narfströms samling

Jordfynd med tillhörande slitage

532984

2018-04-12