Ewa Rudling porträtt Marie Rickfors
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EWA RUDLING (född 1936): "Marie Rickfors (Mia Nygren - Vogue pour Nina Ricci Paris", signerad och numrerad Ewa Rudling 1/100, c-print, ca 30,5x45,5 cm,
Ewa Rudling om MARIE RICKFORS:
"- Sarah Moons favoritmodell i Paris i sexton år och blev en sex symbol med Emanuelle nr 4. Fotade tre Nina Ricci kollektioner för en reklamkampanj i American Vogue och valde filmstjärnor som modeller"
Oramad
533023
2018-04-07