Pop & Rock - Klaus Voormann bok & skiva

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

4 000 SEK

KLAUS VOORMANN (född 1938), Bok Birth of an Ikon, Revolver 50, 2006, samt LP-skiva Revolver, The Beatles, 1966, bägge med autograf av Klaus Voormann

HISTORIK: Den tyske grafikern och musikern Klaus Voormann är lärde känna the Beatles i Hamburg i början på 60-talet. Han formgav omslaget till the Beatles album Revolver från 1966 och spelade bas i John Lennons grupp Plastic Ono Band på 1970-talet. Han var dessförinnan basist i gruppen Manfred Mann 1966-69.

Skivan med repor, tidigare ägares namnteckning på konvolutets baksida

533110

2018-05-31