Pop & Rock - Klaus Voormann bok & skiva
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
4 000 SEK
KLAUS VOORMANN (född 1938), Bok Birth of an Ikon, Revolver 50, 2006, samt LP-skiva Revolver, The Beatles, 1966, bägge med autograf av Klaus Voormann
HISTORIK: Den tyske grafikern och musikern Klaus Voormann är lärde känna the Beatles i Hamburg i början på 60-talet. Han formgav omslaget till the Beatles album Revolver från 1966 och spelade bas i John Lennons grupp Plastic Ono Band på 1970-talet. Han var dessförinnan basist i gruppen Manfred Mann 1966-69.
Skivan med repor, tidigare ägares namnteckning på konvolutets baksida
533110
2018-05-31