Lisen Lemchen

Lisen Lemchen
Lisen Lemchen
Lisen Lemchen
Lisen Lemchen
Lisen Lemchen
Lisen Lemchen

Klubbat för:

13 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BRITTA MARIA LOVISA (LISEN) LEMCHEN (1846-1914, Dalarö): Väderkvarn med vattendrag, signerad L.Lemchen, olja på duk, ca 44x65 cm,

HISTORIK:
"Kvinnliga konstnärer var relativt väl företrädda i grezkolonin. Förutom Julia Beck och Karin Bergöö (gift Larsson) kan nämnas Tekla Lindeström (gift Nordström), Hildegard Thorell, Eva Bonnier, Caroline Benedicks (gift Benedicks Bruce), Emma Löwstädt (gift Löwstädt Chadwick), Gerda Rydberg (gift Tirén), LISEN LEMCHEN, Carin Arosenius, Antoinette Vallgren, Sophie Holten och Elise Constantin Hansen." Källa: Torsten Gunnarsson, Grez-sur-Loing och konsnärskolonierna kring Fontaineskogen,Konsthistorisk tidskrift vol 84, 2015.

Krackeleringar, smärre dukskador

533355

2018-04-07