Sengustaviansk sekretär
Klubbat för:
10 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SEKRETÄR, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad med mahogny, delvis förgyllda beslag i mässing, skiva av kolmårdsmarmor med dubbel kälning, klaff med bakomliggande fack- och lådinredning, snedställda hörn med linser och kannelyrer, tre lådor varav en med blyertspåskrift "1862", avsmalnande kannelerade ben med fothylsor, H ca 122, B ca 94, D ca 50 cm
Mindre nagg på skiva
533404
2018-04-09