Illustrerat av Stig Åsberg, 4 vol.

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ILLUSTRERAT AV STIG ÅSBERG (4). WALTON, IZAAK & COTTON, CHARLES. Den fulländade fiskaren. The Compleat Angler or The Contemplative Man´s Recreation by Izaak Walton and Charles Cotton. Översättning och förord av Olof Lagercrantz. Teckningar av Stig Åsberg. Stockholm, Wahlström & Widstrand, 1946.
8:o. 240 x 165 mm. 413, (1 blank, 1) s. Signerad originaletsning. Grönt halvfranskt band med guldornerad rygg, övre guldsnitt och medbundet omslag. Charles Gl. Behrens exlibris.
Bibliofilupplaga i 100 numrerade exemplar, av vilken detta är nummer 3.
SANDGREN, GUSTAF. Skymningssagor. Illustrationer av Stig Åsberg. Stockholm, Bonniers, 1936.
Stor 8:o. 257 x 204 mm. 147 s. Originallinneband, främre omslaget medbundet. Sigurd af Ekströms exlibris.
EDFELT, JOHANNES (red.). Svensk naturlyrik. Stockholm, Bonniers, 1941.
8:o. 236 x 164 mm. 126, (2 blanka, 3) s. Medbunden originaletsning signerad Stig Åsberg 1944. Senare halvfranskt band med guldpräglad ryggtitel, dekorerade handgjorda pärmpapper, övre guldsnitt och medbundet främre omslag (Marlis Egli 1999).
THOREAU, HENRY DAVID. Skogsliv vid Walden. Inledning och översättning av Frans G. Bengtsson. Teckningar av Stig Åsberg. Stockholm, Wahlström & Widstrand, 1957.
8:o. 223 x 149 mm. 426, (1) s. Senare millimeterband med ryggen delvis klädd med ormskinn, dekorerade pärmpaper, sprängt övre snitt och medbundet omslag (Marlis Egli 1996). Tredje upplagan.

Inalles 4 volymer.

Ur Hugo Wistrands (1933-2014) bibliotek.

Se text!

533405

2018-04-15