Roy Lichtenstein, "Amerind Landscape", vävd tapet

Roy Lichtenstein,
Roy Lichtenstein,
Roy Lichtenstein,
Roy Lichtenstein,
Roy Lichtenstein,
Roy Lichtenstein,
Roy Lichtenstein,
Roy Lichtenstein,

Klubbat för:

120 000 SEK

Utropspris

50 000 SEK

ROY LICHTENSTEIN (1923-1997): "Amerind Landscape", TAPISSERIE/MATTA, formgiven 1979, handknuten, ull, tillverkad i en upplaga på 20, signerad med etikett på baksidan LICHTENSTEIN © (Roy L.). 1979, 280 x 367 cm

PROVENIENS:
Inköpt på Galleri Origrafica 1988
Bukowskis Moderna

HISTORIK:
Förlagan i blyerts och collage finns i James och Katherine Goodmans samling. Roy Lichtenstein deltog under hela tillverkningsprocessen.
Denna tapet påminner mycket om de sex träsnitt som Lichtenstein utför våren 1979 hos Tyler Graphics Ltd under namnet American Indian Theme Series. Första gången han använde sig av detta tema var på 1950-talet.

533509

2018-05-09