Modellskepp

Modellskepp
Modellskepp
Modellskepp
Modellskepp
Modellskepp
Modellskepp
Modellskepp
Modellskepp
Modellskepp
Modellskepp

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SKEPPSMODELL, 1900-tal, flamländsk skûtsje, enmastad med läbord, ek med textilsegel, längd ca 55 cm

HISTORIK: Skûtsje (uttalat skootshuh) var en form utav flatbottnad segelpråm som byggdes och användes fr.o.m 1700-talets mitt t.o.m 1900-talets första hälft i hela flandern som använde läbord istället för centerbord.

Damm, delar av riggen utbytt, smärre skador, smärre reva i ett av seglen

534013

2018-04-11