Röde Orm illustrerad av Brusewitz
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RÖDE ORM ILLUSTRERAD AV BRUSEWITZ. BENGTSSON, FRANS G. Röde Orm. Sjöfarare i Västerled. Illustrationer av Gunnar brusewitz. Stockholm, P. A. Norstedt & Söners Förlag/Nordiska Bokhandelns Förlag, 1964.
4:o. 271 x 185 mm. 287, (1) s. 1 signerad originalfärglitografi av Gunnar Brusewitz. Omslag o. rygg.
Välbevarat falsat vitt svinläderband, handtextade pärm- och ryggtitlar i svart och rött, övre guldsnitt, övriga putsade. (Nordiska Bokhandeln).
Bibliofilupplaga tryckt i 250 numrerade exemplar, varav detta är nummer 201.
Ur Hugo Wistrands (1933-2014) bibliotek.
534085
2018-04-15