Sockerskrin silver Berlin
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOCKERSKRIN, silver, Tyskland, 1800-talets första hälft, senempire, av Johann Friedrich Wilhelm Borcke (1821-1839), Berlin omkring 1830, punsad dekor av bård med vinrankor, nyckelskylt med lagerkrans, på tassar, lockknopp i form av örn, höjd ca 14, 13,5x9,5 cm, vikt ca 431 g, nyckel medföljer
Fötterna med smärre stötskador
534214
2018-04-12