Gustaf Rydberg oljemålning
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
GUSTAF RYDBERG (1835-1933): Landskap med vallflicka förande getter, signerad och daterad Rydberg (inristat i färgen) och G. Rydberg -66, olja på duk, 38,5 x 44,5 cm.
UTSTÄLLD
(Möjligtvis), Lund, Skånska Konstföreningen, 2 september-16 september 1866, nr. 44
Troligtvis identisk med en målning Rydberg sålde till Skånes Konstförening 22 september 1866 betitlad "Motiv från Vettern" (H. Kjellin, Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar, 1925, nr. 85).
En av de sista kända målningarna av Gustaf Rydberg utförd i düsseldorfstil. Rydberg hade återvänt från Düsseldorf 1864 men inflytandet från skolan levde kvar i hans måleri under några år. Rydbergs landskapsmålningar från Sveriges inland utförda mellan 1864 och 1866 skall betraktas utifrån ett nyvaknamde intresse för Sveriges orörda vilda natur som i takt med industrialiseringen var på väg att förändras. Samma år som målningen tillkom, 1866, ställde Rydberg ut tre landskapsmålningar på 1866 års allmänna industriutställning i Stockholm, bland annat. "Sommarlandskap från Småland" (H. Kjellin, Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar, 1925, 84a, H. Kjellin, Gustaf Rydberg. Skånes målare, 1925, s. 80 avbildad) (utställningen är idag känd som Nordiska utställningen, eftersom enbart utställare från de nordiska länderna deltog). Utställningen ägde rum mellan den 15 juni och 14 oktober 1866 och hölls i den tillfälliga industrihallen på nuvarande Kungsträdgården och i det nyöppnade Nationalmuseum på Blasieholmen. Rydbergs målningar väckte stor uppmärksamhet. Den norske konstkritikern Lorentz Dietrichson kommenterade samtliga av Rydbergs målningar i Ny Illustrerad Tidning (H. Kjellin, Gustaf Rydberg. Skånes målare, 1925, s. 45). Genom utställningen fattade Karl XV intresse för hans måleri, vilket ledde till att Rydberg flera gånger blev inbjuden till Ulriksdal samt försäljningar och ett par beställningar (Kjellin, op. cit.). Samma år belönades Rydberg med agréeskap vid Konstakademien.
pierre.olbers@auktionsverket.se
534222
2018-06-18