Dwane Pop Art & Underground
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DWANE, spray på duk, 2015, signerad, ca 27x37 cm
Dwane kan beskrivas som en pionjär inom svensk graffiti.
Han har varit aktiv sedan tidigt 80-tal och finns upptagen i flera böcker, bland annat i boken Spraykonst och i katalogen för den legendariska utställningen "Konst på burk", som ägde rum i Stockholm 1993.
Dwane har varit en del av gruppen VIM, Vandals in Motion, tillsammans med bland andra Akay och NUG. På senare år har han stilistiskt börjat reducera sina uttryck till förmån för mer småskaliga bilder. En motivkrets som rör sig mellan det abstrakta och det kritiskt ifrågasättande materialet.
För konditionsrapport kontakta fredrik.anthony@auktionsverket.se
534325
2018-05-20