Hulthén om Bernströms Collectio Holbergiana

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

HOLBERG. HULTHÈN, LAGE. Collectio Holbergiana. En samling skrifter av och om Ludvig Holberg, skänkt till Göteborgs Stadsbibliotek av apotekaren fil. Dr. Gustaf Bernström. Göteborg (Rundquists boktryckeri) 1959.

Stror 8:o (ca 245x175 mm.). (10), 11-170, (2) s. Inklistrade planscher. Medbundet omslag och rygg.
Välbevarat vitt svinlädersband, på främre pärmen Gustaf Bernströms blindpressade superexlibris, rygg med titel i guld, övre guldsnitt, i övrigt oskuren. (Nils Linde, Göteborg, signerad på bakre pärm och bokbindaretikett främre pärms insida). I grå fodrad linnekassett. Bibliofilupplaga tryckt i 75 numrerade ex. på antiktryckpapper, detta nummer 1.

Acta Bibliothecae Gotoburgensis, vol. V.
Gustaf Bernströms eget exemplar.
Medföljer löst bifogat provtryck fr. 1958 på handgjort Lessebo-papper, 8 s. i omslag, samt Bernströms handskrivna kataloglapp.

Ur Gustaf Bernströms bibliotek.

Se text

534350

2018-06-19