Matbord England ca 1870/80-tal

Klubbat för:

28 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

MATBORD, ca 1870/80-tal, England, ek, balusterformade ben med kanneleringar och svärtade dekorornament av diamantsnitt, hjultrissor i mässing med keramiska hjul, höjd ca 73, 2 iläggsskivor vardera ca 49,5, 1 iläggsskiva á 48,5, 1 iläggsskiva á 46, 1 iläggsskiva á 25,5, 1 iläggsskiva á 23,5, total längd 159-, ca 141x cm, ställ för iläggsskivor, höjd ca 169, 63x62, bordsvev medföljer

Slitage, mindre torrsprickor, ställets dekorornament med smärre skador/lösa delar, en iläggsskivas sargkant behöver återmonteras/skruvas/limmas

534473

2018-04-12