Med 2 originallitografier av Roland Svensson

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

MED 2 ORIGINALLITOGRAFIER AV ROLAND SVENSSON. BARTHEL, SVEN (text) & SVENSSON, ROLAND (ill.). Skärgård. En rapsodi i ord av Sven Barthel och bild av Roland Svensson. Stockholm, Bonniers, 1952.
Stor 8:o. 252 x 207 mm. 192, (1) s. 2 signerade och numrerade originalfärglitografier. Brunt halvmarokängband med guldornerad rygg med upphöjda bind, övre guldsnitt och medbundet omslag. Fritzes bokhandlaretikett på främre pärmens insida.

Tryckt i 250 numrerade exemplar, varav detta är nummer 210.

Ur Hugo Wistrands (1933-2014) bibliotek.

Se text!

534484

2018-04-15