Stolar Leonard Ellström Stockholm 1880-tal

Klubbat för:

8 600 SEK

8 000 SEK

LEONARD ELLSTRÖM, stolar, 12 st, 1880-tal, stockholmsarbete, träskuren dekor av bl a lejonhuvuden, beklädda ryggbrickor med präglad dekor av blomster samt psykopomper, delvis stämplade Leon. Ellström /Snickare /Stockholm /1889, sitthöjd ca 47 cm

Renoverade sitsar, mindre slitage, dekor med enstaka lagning

534486

2018-04-12