Edvin Öhrström vas "Tjurfäktare" Orrefors
Klubbat för:
18 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
EDVIN ÖHRSTRÖM, "Tjurfäktning", vas, Orrefors, Ariel, dekor av matador och tjur i blått och delvis gult, signerad EDVIN ÖHRSTRÖM "TJURFÄKTARE" ETT FÖRSTA FÖRSÖK PROV. ORREFORS MEDARB. G. ELGSTRÖM samt sekundär egenhändig signatur E Öhrström 1939, höjd 16 cm
PROVENIENS:
Inköpt av Edvin Öhrström direkt 1989.
534583
2018-05-09