Holger Eriksson tennsoldater
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
1 000 SEK
HOLGER ERIKSSON, tennsoldater, "Swedish Afrikan Engineers", 1950-60-tal, ca 85 st, mestadels märkta Union of S.Africa, handmålade, rundmassiva, max 30 mm,
HISTORIK:
Holger Eriksson tillverkade förlagor till tennsoldater som kom att tillverkas på Irland, Autenticast och i Sydafrika som såldes över hela världen. SAE är en förkortning av Swedish African Engineers och figurerna tillverkades i Sydafrika från början på 1950-talet till slutet på 1960-talet. Tonvikten av produktionen va 30 mm, men endast en sändning kom till Sverige till följd av den efterföljande bojkotten av Sydafrika och Apartheid
Diverse fabriksförpackningar samt 5 förpackningar av andra fabrikat medföljer, skadade förpackningar
534620
2018-04-13