Band av Roininen, etsning av Sandelin
Klubbat för:
6 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BAND AV ROININEN, ETSNING AV SANDELIN. SANDELIN, BÖRJE. Ristningar. Texter och bilder. Stockholm, FIBs Lyrikklubb, 1963.
Liten 4:o. 254 x 190 mm. 98, (2 blanka, 1, 1 blank, 5) s. 1 signerad och numrerad originaletsning. Blått helmarokängband med silverpräglad ryggtitel, pärmar med dekoration i silevr och svart, intarsia i ljusblått och grått samt svart övre snitt (J. Roininen). I sammetsfodrad klotkassett med "rygg" av blå marokäng. Första blanka bladet med dedikationen "Till Gun från Börje", även på etsningen. Med bilagt kort med jul- och nyårshälsning från Juhani Roininen.
(FIBs Lyrikklubbs bibliotek nr 84). Bibliofilupplaga i 150 numrerade exemplar, varav detta är nummer 17.
Ur Hugo Wistrands (1933-2014) bibliotek.
Se text!
534693
2018-04-15