Miniatyrer

Miniatyrer
Miniatyrer
Miniatyrer
Miniatyrer
Miniatyrer
Miniatyrer
Miniatyrer
Miniatyrer
Miniatyrer
Miniatyrer

Klubbat för:

1 200 SEK

1 500 SEK

MINIATYRER, 7 st, tenn, plast och porslin, 1900-talets andra hälft, föreställande bl a stabstrumpetare till häst, regementstrumpetare livgardet, officer livdragoner till häst, Kungl Livgrenadjärregementet, fransk kavalleriofficer, dansk s ka schiltvakt, höjd inkl monter ca 10,5-25 cm

Proveniens: Kunglig hovtrumpetare Per-Anders Erixon, 1930-2013. År 2002 gav han ut sina musikaliska minnen i boken "Från musikelev till hovtrumpetare".

Några tennsoldater med böjda attribut

534752

2018-04-17