Miniatyrer
Klubbat för:
1 200 SEK
1 500 SEK
MINIATYRER, 7 st, tenn, plast och porslin, 1900-talets andra hälft, föreställande bl a stabstrumpetare till häst, regementstrumpetare livgardet, officer livdragoner till häst, Kungl Livgrenadjärregementet, fransk kavalleriofficer, dansk s ka schiltvakt, höjd inkl monter ca 10,5-25 cm
Proveniens: Kunglig hovtrumpetare Per-Anders Erixon, 1930-2013. År 2002 gav han ut sina musikaliska minnen i boken "Från musikelev till hovtrumpetare".
Några tennsoldater med böjda attribut
534752
2018-04-17