Huvud från vikingayxa
Klubbat för:
9 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
YXHUVUD, vikingatid 800/1100-tal, Sverige, järn, längd ca 21 cm
Proveniens:
Funnen i Eskistuna under 1920-talet i samband med dikesgrävning, sedan nedärvd genom släkten
Åldersrelaterat slitage
534800
2018-04-14