Huvud från vikingayxa

Huvud från vikingayxa
Huvud från vikingayxa
Huvud från vikingayxa
Huvud från vikingayxa
Huvud från vikingayxa
Huvud från vikingayxa
Huvud från vikingayxa
Huvud från vikingayxa

Klubbat för:

9 400 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

YXHUVUD, vikingatid 800/1100-tal, Sverige, järn, längd ca 21 cm

Proveniens:
Funnen i Eskistuna under 1920-talet i samband med dikesgrävning, sedan nedärvd genom släkten

Zustandsbeschreibung

Åldersrelaterat slitage

534800

2018-04-14