Om bokband i praktband
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OM BOKBAND I PRAKTBAND. HANNOVER, EMIL. Kunstfaerdige gamle bogbind indtil 1850. Det danske Kunstiundustrimuseums udstilling 1906. Udgivet af museet med en indledning af Emil Hannover. Köbenhavn, Lehmann & Stages Forlag, 1907.
4:o. 278 x 194 mm. 162 s. Illustrerad. Blått helmarokängband med i jugendstil rikt guldornerad rygg med 5 upphöjda bind, guldornerade pärmar och helt guldsnitt (G. Hedberg). Främre snittet med marmorering under förgyllningen (fore-edge painting). Ryggen aningen blekt. Stefan Anderssons exlibris. I något nött skinnskodd och invändigt flanellfodrad marmorerad pappkassett.
Proveniens: Sten Ringselle (1949-2017), svensk antikvariatsbokhandlare som 1992 startade Antiquaria i Göteborg.
Se text!
534821
2018-04-18