Golvur 1700-tal
Klubbat för:
13 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GOLVUR, 1700-tal, urverk med månfas, datum, klocka slagfunktion, märkt Louren Duchésne, Amsterdam fodral med intarsia, höjd ca 242 cm, pendel, nycklar och lod finns
Fodralet av senare datum
Urverket reparerat 1999, fodralet har några saknade delar, allmänt slitage
534839
2018-04-17