Stolar sengustavianska Johan Erik Höglander
Klubbat för:
28 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK
JOHAN ERIK HÖGLANDER (stolmakare i Stockholm 1777-1813), ett par stolar, sengustavianska stockholmsarbeten, ena signerad IEH, träskuren dekor, pompejansk modell, balusterformade ryggståndare under svängt horisontellt överstycke, hörnfleuronger, godronnerade benanfanger, kannelerade nedåt avsmalnande ben, H-kryss, framtagen originalmålning av rödbrun mahognyimitation med fält i ljusblått och vitt med dekor av bladstav och växtslingor, sitthöjd 44 cm
LITTERATUR: Lars Sjöberg och Ursula Sjöberg: Stolar, taburetter & fåtöljer, Västerås 2003, sidan 162, ena stolen avbildad och omnämnd
För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se
Bruksslitage
535039
2018-06-18