Stolar sengustavianska Johan Erik Höglander

Klubbat för:

28 000 SEK

Utropspris

35 000 SEK

JOHAN ERIK HÖGLANDER (stolmakare i Stockholm 1777-1813), ett par stolar, sengustavianska stockholmsarbeten, ena signerad IEH, träskuren dekor, pompejansk modell, balusterformade ryggståndare under svängt horisontellt överstycke, hörnfleuronger, godronnerade benanfanger, kannelerade nedåt avsmalnande ben, H-kryss, framtagen originalmålning av rödbrun mahognyimitation med fält i ljusblått och vitt med dekor av bladstav och växtslingor, sitthöjd 44 cm

LITTERATUR: Lars Sjöberg och Ursula Sjöberg: Stolar, taburetter & fåtöljer, Västerås 2003, sidan 162, ena stolen avbildad och omnämnd

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Bruksslitage

535039

2018-06-18