Smycken med fasettslipade granater

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

COLLIER, 2 st, ÖRHÄNGEN, 1 par, RING samt 2 KRAVATTNÅLEN, mestadels förgyllt silver med fasettslipade granater, örhängen med skruvsystemmet, 1 kravattnål, 14k guld, prydd med en oval, blandslipad granat omgiven av seedpärlor, höjd ca 6.2 cm, 1 kravattnål, förgyllt silver prydd med fasettslipade granater, höjd ca 6.5 cm, ringstorlek 17.75, längden av collier ca 42-43 cm, totalvikt ca 41.4 g

Slitage, ställvis anlöpning, granaten till kravattnålen med en nagg, seedpärlorna är slitna

535099

2018-04-20