Jaan Tuuling Rannamõisa Pank Estland

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

JAAN TUULING (Estland, 24. november 1930 Petseri - 6. veebruar 1998 Tabasalu): "Rannamõisa Pank" , signerad och daterad J Tuuling 86, olja på pannå, ca 59x69 cm,

HISTORIK:
Jaan Tuuling, född 24 november 1930 i Petseri. Död 6 februari 1998 i Tabasalu. Var en estnisk konstnär.
Jaan Tuuling gick ut (examinerad) estniska statens konstinstituts målarlinje. Har arbetat som lärare på Tallinns konstskola samt affisch-målare/tecknare.
Han var medlem i Estlands konstfond och deltog i flera utställningar i både Estland och utlandet. Hans konst har uppskattats vida och finns idag i förutom Estland, Sverige, Schweiz, Ryssland, Frankrike, Finland och USA.

535105

2018-04-26