Skogekär Bergbo i vackert band

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SKOGEKÄR BERGBO I VACKERT BAND. SKOGEKÄR BERGBO. Venerid. Med litografier av Björn Jonson. Stockholm, Sällskapet Bokvännerna, 1949.
4:o. 280 x 210 mm. (8), 100, (1) s. 17 litograferade planscher. Modernt rött halvmarokängband med blind- och guldornerad rygg, marmorerade pärmpapper med gulddekorlinjer, helt guldsnitt och medbundet omslag. Signerad av Björn Jonson på första blanka bladet. Thure Nymans exlibris på främre pärmens insida.

Bibliofilupplaga tryckt i 300 numrerade exemplar, varav detta är nummer 100.

Ur Hugo Wistrands (1933-2014) bibliotek.

Se text!

535162

2018-04-24