Teskedar silver 1800-tal

Teskedar silver 1800-tal
Teskedar silver 1800-tal
Teskedar silver 1800-tal
Teskedar silver 1800-tal
Teskedar silver 1800-tal
Teskedar silver 1800-tal

Klubbat för:

950 SEK

Utropspris

1 200 SEK

TESKEDAR, 23 st, silver, varav 15 gammal fransk modell, 3 engelsk snäck modell samt 3 svensk spetsig, mesdadels 1800-tal, inklusive 3 av Johan Olof Degernan, Haparand 1846, 2 av Johan Petter Forssberg Luleå 1863 och 1871, några med graverade inskriptioner, längd ca 14 cm, totalvikt ca 351 g

Slitage, några är något sneda, bucklor, repor och ställvis anlöpning

535404

2018-04-18