GAB bestickservis silver 1940-tal

Klubbat för:

27 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

GAB, bestickservis, ca 183 dlr, Chippendale modell, Stockholm, mestadels 1940-tal, bestående av: 1 sopslev, 2 serveringsskedar, 1 ostskärare, 12 mockaskedar, 12 assiettgafflar, 12 bordsskedar, 12 smörgåsgafflar, 12 fiskegafflar, 12 fiskeknivar, 12 kaffeskedar, 12 matskedar, 12 efterrättsgafflar, 12 smörgåsknivar med stål blad, 12 bordsknivar med stål blad, 4 smörknivar med stål blad, 1 smörkniv med silver blad, 1 sockerströare, 1 såssked, 2 hummargafflar, 2 serveringskedar invändigt förgyllt, 1 par sparristang, 1 tårtspade, 2 matskedar, 2 matgafflar, 4 syltskedar invändigt förgyllt, 12 teskedar (ej GAB), 12 fruktknivar (Axel Bergman, Stockholm, 1928), längd ca 11-34 cm, totalvikt (exl knivar med stål blad och nysilver) ca 4 823 g, 1 nysilver tårtspade medföljer

Bruksslitage, mindre repor, ställvis anlöpning

535461

2018-04-20