Konsolbord sengustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
28 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK
KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, fragmentarisk förgyllning och försilvring, sargen med blad- och pärlstav, fronten med ansiktsmaskaron, hörnfleuronger, avsmalnande kannelerade ben, skiva av carraramarmor, höjd 82, 95,5 x 47 cm
För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se
Slitage, smärre dekorskador, två fleuronger saknas, smärre dekorkomplettering, skivan ej ursprungligen tillhörande
535542
2018-06-18