Konsolbord sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

28 000 SEK

Utropspris

35 000 SEK

KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, fragmentarisk förgyllning och försilvring, sargen med blad- och pärlstav, fronten med ansiktsmaskaron, hörnfleuronger, avsmalnande kannelerade ben, skiva av carraramarmor, höjd 82, 95,5 x 47 cm

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Slitage, smärre dekorskador, två fleuronger saknas, smärre dekorkomplettering, skivan ej ursprungligen tillhörande

535542

2018-06-18