Atlas juvenalis av Åkerman 1804

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ATLAS. ÅKERMAN, ANDERS. Atlas juvenilis, eller samling af geographiska chartor till ungdomens tienst... öfversedde, förbättrade, samt ilökte med nya kartor af Daniel Djuberg. Stockholm, A. Zetterberg, 1804.
Liten 4:o. Titelblad, 32 kolorerade graverade kartor (alla), samt två lösa blindkartor. Ca 150x190 mm cm, men något
varierande.

Första upplagan kom 1768. Graverat av E. Österberg, A. Söderberg, F. Akrelius.

Vissa skador, revor, fläckar, lagningar, 1 karta med förlust, 1 lagad, 1 uppfodrad några lösa kartor. Med understrykningar. Anteckningar / namnteckningar på försättsblad. Bandet nött.

535570

2018-04-17