Skrivskåp 1800-tal

Skrivskåp 1800-tal
Skrivskåp 1800-tal
Skrivskåp 1800-tal
Skrivskåp 1800-tal
Skrivskåp 1800-tal
Skrivskåp 1800-tal
Skrivskåp 1800-tal
Skrivskåp 1800-tal
Skrivskåp 1800-tal
Skrivskåp 1800-tal
Skrivskåp 1800-tal
Skrivskåp 1800-tal

Klubbat för:

9 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SKRIVSKÅP, med klocka, 1800-talets första hälft, furu, 2 dlr, överdelen med räfflade spegeldörrar, dragknoppar i mässing, bemålad urtavla med arabiska siffror samt märkt AAS Mora, höjd ca 228, 118x65 cm, pendel och lod finns
PROVENIENS: Samlaren Jonnie Dahlström

Lås och nyckel saknas, senare knoppar, senare invändig bemålning

535973

2018-04-18