Hasselquists Palestinaresa 1749-1752, tryckt 1757

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

6 000 SEK

HASSELQUIST, FREDRIC. Iter Palæstinum eller Resa til Heliga Landet, förrättad ifrån år 1749 til 1752, med beskrifningar, rön, anmärkningar, öfver de märkvärdigaste naturalier... Utg. C. Linnæus. Stockholm (L. Salvius) 1757.

8:o. (16), (1)-619 (sid. 210-229 överhoppade i pagineringen), (1) s.
Brunt senare (1900-tal, stilenligt) hfrbd, sparsamt guldornerad rygg m. fem upphöjda bind, stänkmarmorerade snitt. Exlibris Seton av Ekolsund. I ny mörkröd fodrad hfrbdkassett m. marmorerade pärmpapper

Proveniens: Inköpt av Nils Isberg på Beatelundsauktionen 4 maj 1972.

Soulsby 3577. Hulth 105/06. Pritzel 3841.
Första upplagan utgiven av Linné och med dennes förord över författaren.

Se text

536169

2018-06-19