Lockurna Wucai Wanli

Lockurna Wucai Wanli
Lockurna Wucai Wanli
Lockurna Wucai Wanli
Lockurna Wucai Wanli
Lockurna Wucai Wanli
Lockurna Wucai Wanli
Lockurna Wucai Wanli
Lockurna Wucai Wanli
Lockurna Wucai Wanli
Lockurna Wucai Wanli

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

1 200 SEK

LOCKURNA, porslin, Kina, Wanli (1573-1619), Wucai, dekor av pioner samt fågeln fenix i järnoxid, emaljfärger och underglasyrblått, höjd ca 14 cm

Mynningen med omfattande lagning, sprickor, slitage, locket med större nagg samt spricka

536232

2018-04-18