Lockurna Wucai Wanli
Klubbat för:
550 SEK
Utropspris
1 200 SEK
LOCKURNA, porslin, Kina, Wanli (1573-1619), Wucai, dekor av pioner samt fågeln fenix i järnoxid, emaljfärger och underglasyrblått, höjd ca 14 cm
Mynningen med omfattande lagning, sprickor, slitage, locket med större nagg samt spricka
536232
2018-04-18